Zabudowa półatrialna - miejsce pełne magi

Zabudowa półatrialna – miejsce pełne magi

Najtańsza i najbardziej praktyczna architektura domu jednorodzinnego to parterowy, wąski dom ze skrzydałmi, tworzący półzamknięte „atrium” (dziedzińczyk) – tak pisał W. Czerny oraz Ch. Alexander. A jednak – nikt tak nie buduje. Na wsi czy w mieście –  wszędzie widać tylko zabudowę jednopiętrową lub wyższą. Czy tych dwóch architektów aż tak bardzo mogło się mylić? Przyjrzyjmy się bliżej za i przeciw takim domom.

3domy

Przykłady zabudowy półatrialnej – nieskończona mnogość kompozycji półzamkniętego atrium

Ch.Alexander - Język Wzorców - s.817

Dom z półzamkniętym atrium – Ch.Alexander – Język Wzorców – s.817

 

Oto 6 powodów przemawiających za parterowymi, wąskim domami:

1. Taniej, szybciej, prościej

Lżejsze ściany, lżejsze fundamenty, brak stropu, brak schodów, nie trzeba ustawiać rusztowań, szybko się buduje. Mało usterek bo konstrukcja jest tak prosta, że niewiele można popsuć. Dlatego ekipa może mieć niskie kwalifikacje. Albo możemy budować samemu, co w zabudowie grupowej jest bardzo zalecane (ze względu na relacje międzysąsiędzkie, pozyskanie umiejętności aby później samemu budować skrzydła).

Budowa metodą gospodarczą jest tańsza i pozwala zawiązywać relację międzysąsiedzkie

Budowa metodą gospodarczą jest tańsza i pozwala zawiązać relacje międzysąsiedzkie

 

2. Dom na całe życie

Nie ma schodów, więc nie grozi , że w pewnym wieku przestaniemy używać góry. To idealne miejsce dla starszych ludzi oraz niepełnosprawnych.

3. Łatwiejsze wychowanie dzieci

Ponieważ małe dzieci przebywają albo w domu albo w przydomowym dziedzińczyku (dając rodzicom odpoczynek od wiecznych wrzasków), to mamy je cały czas na widoku . To bardzo pomaga w opiece. Później natomiast, gdy podorosną, ….

4. Modułość, czyli nie muszę budować wszystkiego od razu

… można łatwo dobudować skrzydła do domu, aby miały własny pokój. Przez kilka sezonów zwiększy to koszt ogrzewania zimą. Ale tylko kilka. Bo po ich odejściu skrzydła mogą zostać zburzone. Albo  nieogrzewane, jeśli są ze słomy (jak przekonuje architekt J.Gałąska).

 

Jak dzieci podrosną, same sobie zbudują pokoje. Słoma i parterowa architektura dają taką możliwość.

Jak dzieci podrosną, same sobie zbudują pokoje. Słoma i parterowa architektura dają taką możliwość.

Ogrzewanie zbędnej przestrzeni przez starszych ludzi to częsty problem w zabudowie jednopiętrowej. Gdy dzieci pójdą na swoje, rodzice zmuszeni są poszukać czegoś skromniejszego na ‚jesień życia’. A to smutne bo przecież ‚starych drzew się nie przesadza’ – bez względu jak „mądrze” się to uzasadni.

 

5. Połączenie z ogrodem

To jest chyba najsilniejszy argument za – żadna innna architektura nie daje tak harmonijnego połączenia z ogrodem. Roślinność wręcz wlewa się do domu, a granica między domem i ogrodem zanika.

Łatwo  osiągnąć wzorzec 163. Pokój Zewnętrzny – dodatkowy pokój w ogrodzie, w którym  możemy przebywać całe lato, nie tracąc prywatności.

 

Pokój zewnętrzny - letni pokój łączący dom z ogrodem

Pokój zewnętrzny – letni pokój łączący dom z ogrodem

 

Pokój zewnętrzny - letni pokój łączący dom z ogrodem

Pokój zewnętrzny oraz  świetne połączenie domu z ogrodem

6. Magiczne miejsca

dom_z_atrium

Szkic domu z półzamkniętą przestrzenią

Spójrzmy na powyższy szkic – przykład półzamknięcia przestrzeni. Istotą półzamknięcia jest to, aby  były w nim jakieś „dziury” czyli miejsca, gdzie wzrok może uciec w dal. Tylko od nas – naszych potrzeb, gustu i inwencji, zależy czym zamknięmy przestrzeń. A lista opcji jest bardzo długa.

Brama – za dnia może być otwarta, dając piękny widok na okolicę. Zamykana tylko na noc lub dla potrzeby większej prywatności.

Stodoła – mogą być tam narzędzia, pokój do przesadzania kwiatów, warsztat rzemieślniczy, lub zwykła graciarnia (która jest dużo wygodniejsza w użyciu niż  poddasze)

Domek pisarza – nieocenione miejsce ciszy dla wolnych zawodów lub ludzi ceniących sobie lekturę w spokoju. Domek pisarza – użytkowany tylko w sezonie letnim.

Ziemianka – miejsce składowania warzyw i owoców na długą zimę (czyt. więcej na  panidyrektor.pl/ziemianka-budynek-gospodarczy-z-kiedys-dzis)

Toaleta kompostowa –  jeśli będzie oddalona od domu, to może to być najprostsza konstrukcja.

Pergole – zacieniona alejka, po której wiją się pnącza roślin.  (czy więcej – 173. Ściana Ogrodowa)

Ściana ogrodowa z cegieł – dająca cień i osłonę od wiatru (czy więcej – 173. Ściana Ogrodowa)

I wiele, wiele innych możliwości, nadających miejscu charakter, jak np.   fontanna w murze.

Wszystkie te „zamknięcia”, wykonane z pomyślunkiem (a nie nabyte w „Castoramie”), z biegiem czasu (a nie „pod klucz”),  mogą nadać przestrzeni wokół domu naprawdę magicznego wymiaru.

Źródła zdjęć:

 

Tyle o zaletach. A minusy? Oto lista 5ciu najczęściej wymienych (niektóre  łatwo obejść, zwłaszcza gdy budujemy w grupie).

1. Potrzeba większej działki

To istotny problem, gdy chcemy budować się w mieście, gdzie ceny działek budowlanych są astronomiczne. W.Czerny, promując niską zabudowę atrialną, zakładał, że miasta będą walczyły ze spekulacją gruntową. Niestety, od jego czasów sprawy się  bardziej pogorszyły niż polepszyły.

Rozwiązanie? Buduj się pod miastem (oczywiście najlepiej w grupie – czyt. więcej ). Tam ziemia rolna jest względnie tania, a 3.000 m2 w zupełności wystarczy na zabudowę półatrialną.

2. Możliwa utrata prywatności

Jeśli sąsiad zbudował dom piętrowy i domy stoją blisko siebie, to z okien na piętrze sąsiad może obserwować nasze podwórko. Problem nie istnieje w zabudowie grupowej, bo wszyscy mają taką samą architekturę. (czyt. więcej)

3. Dach – większa powierzchnia.

Niekoniecznie oznacza to jednak że będzie droższy, bo konstrukcja dachu domu parterowego jest prostsza.

4. Przestrzeń marnowana jest na długie korytarze.

Wydaje się, że długie korytarze są koniecznie aby nie mieć przechodnich pokoi. Plany domów np: ideabox.us pokazują jednak co innego:

ideabox_planactive

Ideabox Active – przykład wąskiego i niskieg domu bez marnowania miejsca na korytarze fot. ideabox.us

 

ideabox_2wings

Ideabox Cubes – dom plus skrzydło – przykład wąskiego i niskiego domu bez marnowania miejsca na korytarze fot. ideabox.us

 

ideabox_3wings

5. Droższe ogrzewanie bo większa powierzchnia ścian.

Prawda i nieprawda. Jak powiedziano wyżej, tylko przez kilka lat możemy potrzebować ogrzewanych skrzydeł. Ponadto, budując się na większej działce (np. 3000m2) można teren wokół domu zadrzewić, co skutecznie zatrzyma porywiste wiatry zimą i obniży koszty ogrzewania nawet do 25% .

Podsumowanie

Jeśli masz dużo ziemi a mało pieniędzy to nawet się nie zastanawiaj – buduj niską architekturę ze skrzydłami. Jest to najtańsza forma budowy,  idealna dla rodziny, wypoczynku i harmoni z naturą. Jeśli natomiast budujesz na działce budowlanej 1000 m2 i mniej – piętrowa zabudowa będzie praktyczniejsza.

Czytaj więcej:

Wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą z http://www.pinterest.com/8domow/narrow-houses/

waski_niski_dom_scandinavia

Wąski dom z grubymi ścianami (np. ze słomy)

lazienka

Łazienka w niskim domu

waski_niski_dom3

waski_niski_dom1

Parterowy dom - przykład połączenia z ogrodem

ideabox1

Kuchnia połączona z pokojem w wąskim domu – fot. ideabox.us

ideabox2

Przykład kuchni w wąskim domu – fot. ideabox.us

prostydommrva_net2

fot. http://www.mrva.net/stavby/dbecva.html

 

Naturalne materiały - fot. clay-works.com

Naturalne materiały – fot. clay-works.com