Język wzorców

merlin.pl

Język Wzorców to szczególna książka – jest to inspiracja z której powstało 8DOMÓW.

Christopher Alexander wraz z grupą architektów spróbowali uchwycić wszystko co czyni budynki/miasta/okolice pełnymi życia – czyli takimi gdzie ludzie chcą i lubią przebywać. Zarówno wewnątrz swoich domów jak i na zewnątrz. I nie chodzi tu tylko o własny ogród. Chodzi o całą okolice – jak grupa domów może i powinna wspólnie gospodarować terenem.

Książka jest zbiorem 257 wzorców projektowych (na 1200 stronach!). Wzorców, czyli niejako dobrych rad, napisanych bardzo przyjaznym językiem, bez fachowego żargonu. Na przykład : światło z dwóch stron świata w pokoju czyni go bardziej przyjaznym. Albo bardziej ogólny wzorzec – buduj małe parkingi bo ludzie czują się zagubieni na dużych. No i duże szpecą krajobraz.

Oczywiście nie wszystkie wzorce muszą się podobać. Można sobie wybrać tylko ulubione. Ale uwaga – dobrze gdyby twój sąsiad też chciał zastosować te same wzorce. Wówczas okolica nabierze spójności i charakteru.

1200 stron to dużo – nie każdy znajdzie czas aby ją przeczytać. Dlatego tutaj zostaną pokrótce przedstawione wszystkie te wzorce, które są inspiracją 8domow.pl – czyli wzorce pomagające łączyć się  w grupy i działać wspólnie. Oto one:

Leave a Reply