86. Dom dzieci

86. Dom dzieci

Wychowanie dziecka z dala od miasta nie jest łatwym zadaniem. Jak bowiem pogodzić życie zawodowe z opieką?  Codzienny dowóz do przedszkola? Jeden rodzic rezygnuje z pracy?  Wynajęcie opiekunki, co pochłania czasem połowę zarobków? Istnieje rozwiązanie dużo prostsze i tańsze, pod warunkiem ,że mieszkamy w grupie domów. „Dom dzieci” czyli jedno miejsce w grupie, gdzie dzieci będą bezpieczne i znajdą się pod dobrą całodobową opieką, z bogatym zestawem możliwości i aktywności.

  • Dom taki prowadzą dwie lub trzy dorosłe osoby. Przynajmniej jedna (..) mieszka w tym domu. W rezultacie jest to prawdziwy dom kilkorga ludzi. Nie jest zamykany na noc.
  • Dzieci mogą przyjść tam o dowolnej porze i zostać na godzinę, całe popołudnie lub całą noc. (więc rodzic nigdy nie martwi się, o której wróci z pracy)
  • Dom taki skupia się na wychowaniu dzieci w otoczeniu , które przypomina dużą, poszerzoną rodzinę.

Wystarczy więc, aby jedna osoba w grupie zrezygnowała z pracy i z pomocą jeszcze jednej prowadziły taki dom (odpłatnie oczywiście). Taki „dom dziecka” można również połączyć z domowym nauczaniem przez jednego z rodziców, co ostatnio staje się coraz bardziej powszechne. Podobno dzieci nauczane domowo osiągają lepsze wyniki niż te tradycyjnie.

Kilka fotek, jak taki dom może wyglądać:

kids_playing_footbal

fot. sunward.org

teacher_shares_outside_painting_time

Lekcje malowania na zewnątrz – fot. northstateparent.com

dance_active_play_time

Nauczycielka, rodzice i dzieci przy wspólnej zabawie fot. northstateparent.com

kids_and_teachers

fot. northstateparent.com

kids_having_fun

fot. northstateparent.com

piano_lesson

fot. northstateparent.com