37. Grupa domów

37. Grupa domów

Jeden z najważniejszych wzorców pomagających łączyć się w grupy.  Odpowiada na 3 pytania:

  1. Do kogo należy teren między domami?
  2. Ile domóstw powinno być w grupie?
  3. Jak domy powinny być ustawione względem siebie?

1. Do kogo należy teren między domami?

Przywykliśmy myśleć, że wszystko co pomiędzy domami należy do gminy. To ona powinna budować oraz utrzymywać ulice, ścieżki, place zabaw czy parki. Przynajmniej w teorii. W praktyce wygląda to jak wygląda, zwłaszcza na wsiach i w miasteczkach – do posesji zwykle prowadzi jedna błotnista, dziurawa droga, a place zabaw i parki nie istnieją.  Nie istnieją bo nie dość, że ich budowa i utrzymanie kosztuje to jeszcze zajmują cenny teren, który można przecież sprzedać.

A oto co mówi wzorzec 37. Grupa domów:

Dopóty ludzie nie będą czuli się dobrze w swoich domach, dopóki nie stworzą one powiązanej grupy, a grunt między nimi nie będzie stanowił wspólnej własności wszystkich gospodarzy (..).

Kiedy domy powstają wzdłuż ulic, a ulice są własnością miasta, nie ma sposobu na to, żeby teren leżący bezpośrednio wokół domów odpowiadał potrzebom zamieszkujących te budynki rodzin i indywidualnych lokatorów. Teren taki może być stopniowo kształtowany jedynie wtedy, gdy mają oni bezpośrednią kontrolę nad gruntem. (..)

Posiadanie wspólnego terenu, oprócz możliwości jego dowolnego kształtowania bez zdania się na łaskę i niełaskę gminy, ma jeszcze jedną zaletę – daje terenowi prawdziwego właściciela. A to ważne, bo ludzie nie szanują tego co państwowe lub miejskie.

 2. Ile domostw powinno być w grupie?

 Grupy wydają się najlepiej funkcjonować, gdy w każdej z nich jest 8 do 12 domów. Kiedy każda rodzina wyłoni jednego przedstawiciela, wszyscy razem zmieszczą się bez problemu wokół jednego stołu. Będą mogli zwracać się do siebie bezpośrednio, siedzieć twarzą w twarz i dzięki temu podejmować mądre decyzje dotyczące terenu, nad którym sprawują pieczę. (..) Gdy grupę stanowią więcej niż 10-12 domów, równowaga zostaje zachwiana.(..)

A co z grupami obok naszej? Czy powinniśmy mieć wpływ na nie? Tak. Idealnie by było, aby grupy miały ułamkowy udział w grupach bezpośrednio sąsiednich, tak aby można było planować na trochę szerszą skalę (czy jedno boisko do piłki lub koszykówki nie wystarczy na 100-200 domów) ?!

 3. Jak domy powinny być ustawione względem siebie?

Wydaje się, że tak jak buduje każdy deweloper – wzdłuż jednej ulicy, tak by można było dojechać samochodem do garażu. I jak najtaniej uzbroić działki. Co na to wzorce?

Ustaw domy tak, by tworzyły ledwo zarysowane, ale dające się zidentyfikować grupy 8 do 12 gospodarstw domowych, skupione wokół jakiegoś wspólnego terenu i ścieżki. Urządź te grupy tak, żeby każdy mógł przez nie przejść, nie czując się intruzem.

Ch.Alexander – Język Wzorców

Stąd nie wynika jeszcze jasno, że domki nie mogą być ustawione wzdłuż ulicy, ale gdy się spojrzy na kolejne wzorce jak 103. Małe parkingi oraz oraz 68. Połączona Zabawa, to pomysł z ulicą pośrodku wydaje się nietrafiony.

Najbliższe wzorcom wydają się być:

a) Domki w Węgorzewie – mały wspólny parking na zewnątrz a wewnątrz tylko piesze ścieżki.

fot. domyheban.pl

 

b) Danielowa Dolina na Kaszubach – 2 małe wspólne parkingi, żwirowa droga wewnątrz wygląda jak droga tylko dla pieszych. Domy nie mają garaży.

fot. szkielet.pl