Dom 21 wieku?

Dom 21 wieku?

Ten dom zmienia cały kontekst budowania. Ile to razy słyszałeś, że media stanowią o wartości działki. I jak wielki kredyt potrzeba, aby się pobudować. Otoż … to wszystko może być już za chwilę przeszłością! Wszystko dzięki Open Source Ecology oraz cohabitat.net.

Open Source Ecology(OSE) to ruch wzorowany na oprogramowaniu Open Source. Celem jest udostępnienie wszystkim ludziom tanich wersji nowoczesnych maszyn za darmo. Jak? DIY – Do It Yourself. OSE projektuje maszyny, dokumentuje i publikuje w sieci. Następnie każdy zainteresowany może je pobrać z sieci i zbudować samemu. Trudne? Wszystkie maszyny są bardzo uproszczone. A do tego jeszcze przypominają klocki lego – ich podzespoły można wyciągać i przekładać do innych. A jedną z takich maszyn jest Liberator  do produkcji CEB – Compressed Earth Brick czyli cegieł z ziemi sprasowanej pod ciśnieniem kilku ton (na zdjęciu).

fot. cohabitat.net

Zarówno plany tego domu i niemal wszystkie urządzenia są Open Source. A oto kilka cech tego domu:

  • 100% naturalne materiały, dostępne w okolicy. Ściany nośne – CEB. Reszta ścian – bloki słomy (czyt. 207. Dobre materiały )
  • tani koszt budowy – zarówno plany jak i większość materiałów jest za darmo
  • modułowość – można budować etapowo (czyli bez dużego kredytu)
  • własna ekologiczna oczyszczalnia ścieków (trzcinowa – jej opis będzie w kolejnym w wpisie)
  • panele słoneczne, które nie tylko dają prąd ale i chłód jak produkt uboczny (zjawisko absorbcji), wykorzystywany jest do chłodzenia spiżarni (zamiast lodówki).
  • kolektor wody deszczowej

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

I inspiracje, którymi kierowali się autorzy projektu:

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net

fot. cohabitat.net